3DFindIT

Соработката помеѓу Машинскиот факултет - Скопје и 3Dfindit е од огромно значење за студентите и професорите. Оваа соработка овозможува пристап до најсовремените 3D CAD и BIM модели, што значително го подобрува квалитетот на образованието и истражувањето. Студентите добиваат можност да работат со реални инженерски податоци и модели, што ги подготвува за идните професионални предизвици. Професорите, пак, можат да ги користат овие ресурси за да создадат поинтерактивни и практични предавања, што придонесува за поефикасно учење и разбирање на материјалот.

3Dfindit е визуелен пребарувач од следната димензија кој пребарува милијарди 3D CAD и BIM модели од илјадници каталози на производители за архитектура, механичко и електрично инженерство. Платформата им овозможува на корисниците да пребаруваат дигитални инженерски податоци обезбедени од производители ширум светот. 3Dfindit го намалува времето на пребарување и ја зголемува ефикасноста во инженерството и градежништвото со интуитивни функции за пребарување. Тоа е одлична алатка и за студенти и за професори кои бараат бесплатни 3D модели за нивните проекти и образовни цели.